Výhybkový a spínací dekodér II – 4 výstupy

1.10.2018Author: Vlaky Zezulka | Rubrika: Massoth

This post has already been read 241 times!

DiMAX výhybkový a spínací dekodér II – 4 výstupy

Massoth 8156101

Výhybkový dekodér se používá na představování 4 ks výhybek na obě strany. Je to bezproblémové zařízení na řízení výhybek na kolejišti. Na přestavování výhybek se používá ovladač (Navigátor).


 

Programovaní dekodéru:

Programování dekodéru je velmi jednoduché. První dekodéru nemusíte dělat nic, stačí jen připojit přestavníky a vše funguje. Ale druhý už musíte přeprogramovat, aby neměl stejné adresy přestavníku. K přestavníku připojíte programovací kolej. Je jedno jaký pól kam. A 1 ks přestavníku na SW1 aby šlo programovat.  Je možno použít výhybek: 1 až 2048 adres. 

Programování CV adresy:

CV 15 – zámek na přeprogramování dekodéru (0 = programování aktivní, 243 = odemčený)

CV 32  – je SW1 – změníme na takové číslo přestavníku (příklad: 4)

CV 34  – je SW2 – změníme na takové číslo přestavníku (příklad: 5)

CV 36  – je SW3 – změníme na takové číslo přestavníku (příklad: 6)

CV 38  – je SW4 – změníme na takové číslo přestavníku (příklad: 7)

Popis programování CV zde

Zapojení dekodéru:

Zapojení spínacího dekodéru je velmi jednoduché. Napájení dekodéru se dá připojit na libovolné části kolejiště.  A už můžete připojovat jednotlivé přestavníky na SW1 – SW2 – SW3 – SW4. Ideální kabel na připojování dekodéru je placatá dvojlinka průřezem 0,5 mm. Je dobré si pak jednotlivé dekodéry vyzkoušet, jak jsou zapojené. Mně se osvědčilo, aby levá šipka na navigátoru byla vždy odbočka z výhybky. Pak si dráty přehodím na přestavníku tak, aby všechny přestavníky fungovali stejně. Výhybkový dekodér se musí schovat do stavby nebo přístřešku, aby na něj nepršelo. Dekodéry nejsou vodotěsné.